1. Skyrybos internetu


1.1. Gyvename užsienyje. Ar galime nutraukti santuoką pasinaudodami Skyrybu-juristai.lt paslaugomis?

Taip, galite.

Šiandien bendravimas internetu su teisininkais tapo neišvengiamas, kadangi Lietuvos piliečiai be didesnių apribojimų keliauja, dirba ir apsigyvena kitose šalyse. Todėl viena iš Skyrybu-juristai.lt įkūrimo priežasčių yra galimybė teikti visapusiškas teisines paslaugas. Sutuoktiniams, nutarusiems išsituokti, tenka ne vieną kartą apsilankyti advokatų kontoroje, kad suderinti tarpusavyje turto padalijimo, skolinių įsipareigojimų paskirstymo, vaikų išlaikymo dydžio ir formos bei kitus su santuokos nutraukimu susijusius aktualius klausimus. Tačiau gyvenant skirtingose valstybėse tokia praktika buvo sunkiai įmanoma. Mūsų tikslas yra keisti šią situaciją ir sudaryti visas sąlygas į sklandų skyrybų procesą, nepaisant to, kur randasi klientas. Todėl mūsų siūlomų skyrybų internetu privalumais gali pasinaudoti ne tik Lietuvoje gyvenantieji, tačiau ir į užsienio šalis emigravusieji. Mes atliekame visas santuokos nutraukimo procedūras iki pat ištuokos dokumentų įteikimo į rankas.Sužinokite daugiau apie skyrybas gyvenantiems užsienyje.

1.2. Skyrybos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kituose miestuose

Kadangi paslaugas teikiame internetu, Jums nereikės pas mus atvykti. Konsultacijas suteiksime telefonu ar el. paštu Jums patogiu laiku, o parengtus dokumentus liks tik pasirašyti ir pateikti teismui. Be to, jeigu nenorite vykti į kitą miestą ir stovėti eilėje prie teismo raštinės durų, o skyrybų dėl kaltės atveju dar ir sutaupyti 25 procentų žyminio mokesčio, rekomenduojame skyrybų procesą teisme irgi inicijuoti internetu, kadangi šią galimybę šalims numato Lietuvos įstatymai. Mes savo ruožtu konsultuosime Jus visame skyrybų procese.

1.3. Kodėl skyrybos internetu yra daugeliui priimtiniausia išeitis?

Skyrybos internetu itin dažnai yra pasirenkamos dėl to, kad kainuoja mažiau, nes nereikia susitikinėti, gaišti laiko, o paprastai einama tiesiai prie reikalo, dėl ko išvengiama papildomų išlaidų. Dauguma advokatų kontorų, kurios siūlo šią paslaugą, taiko fiksuotus įkainius, žinoma, jeigu nėra jokių papildomų reikalavimų bei sąlygų, kurios kainuoja daugiau.

Dar vienas privalumas, dėl ko skyrybos internetu išpopuliarėjo, yra operatyvumas. Todėl jeigu Jūsų skyrybų situacija yra elementari, nėra jokių sudėtingų papildomų sąlygų, reikalavimų – dokumentai gali būti parengti per vieną dieną.

Skyrybų internetu atveju dokumentų tvarkymas nuotoliniu būdu reiškia, kad galite būti bet kurioje pasaulio vietoje, o vien dėl pasirašymo Jums tikrai nereikės sugrįžti. Be to, esant poreikiui, mūsų teisininkai Jums priimtinu būdu informuos apie visą skyrybų proceso eigą bei paaiškins visas esmines detales, kurias Jums bus pravartu žinoti, todėl Jums nekils jokių neaiškumų.

Sutuoktiniams pageidaujant, mūsų teisininkai taip pat pasirūpina ir įvairiomis pažymomis, kurias reikia pateikti teismui kartu su skyrybų dokumentais, tad išvengsite lankymosi įvairiose dokumentus (pažymas) išduodančiose institucijose.

O dėl konfidencialumo, naudojantis mūsų internetu teikiamomis teisinėmis paslaugomis, Jums nereikės jaudintis, kadangi mūsų komandą sudaro teisės specialistai, esantys Lietuvos advokatūros nariais, kuriems taikomi griežti Lietuvos advokatų etikos kodekso reikalavimai. Todėl konfidencialumas ir lojalumas savo klientams mums yra visų svarbiausia.

Sužinokite daugiau apie skyrybas internetu.

2. Kodėl mes?


2.1. Kodėl santuokos nutraukimo procese Jums pravers Skyrybu-juristai.lt pagalba?

Paprastai sutuoktiniams išsiskirti patiems būna sudėtinga, kadangi reikia sutvarkyti daugybę dokumentų, nuspręsti, kaip pasidalinti bendrą turtą, ypač jeigu jis buvo pirktas pasinaudojus banko paskola. Situaciją dar labiau apsunkina būtinybė nuspręsti, pas kurį iš sutuoktinių gyvens vaikai, jei pora jų turėjo, kaip dalinti vaikų išlaikymui skirtas išlaidas.

Mes galime per vieną dieną paruošti reikiamus dokumentus. Prireikus, už Jus surinksime visas reikalingas pažymas. Patys pateiksime dokumentus teismui, todėl Jums nereikės niekur eiti ir gaišti laiko. Be to, suteiksime naudingų patarimų, kurie padės išvengti įvairių nemalonumų skyrybų proceso metu.

2.2. Palankiausios sąlygos skyryboms

Savo paslaugas siūlome už kur kas mažesnes kainas nei kiti Lietuvoje, dėl to mus pasirenka daugelis klientų.

Paslaugas teikiame ne tik pigiai, bet ir maksimaliai prisitaikome prie kliento poreikių ir pageidavimų. Pasistengsime viskuo pasirūpinti, kad santuoką nutrauktumėte neiškėlę kojų iš namų.

Atkreipkite dėmesį, kad skiriantis esant sutuoktinio (-ių) kaltei tik teisines paslaugas teikiant advokatams bei advokatų padėjėjams visos Jūsų patirtos bylinėjimosi išlaidos (užmokestis advokatui bei advokatų padėjėjui) laimėjimo atveju būtų priteisiamos iš priešingos pusės. Todėl siūlome rinktis tik kvalifikuotų, patikimų ir patyrusių advokatų bei advokatų padėjėjų teisines paslaugas. Patikėję savo rūpesčius mums, Jūs nenusivilsite.

3. Skyrybų kaina


3.1. Kokia yra Skyrybu-juristai.lt teikiamų paslaugų kaina?

Savo paslaugas siūlome už kur kas mažesnes kainas nei kiti Lietuvoje. Tačiau mūsų siūlomų teisinių paslaugų kaina priklauso nuo Jūsų situacijos sudėtingumo. Paskambinkite svetainėje nurodytu telefonu arba parašykite mums, kad galėtume įvertinti Jūsų situaciją ir pasakyti konkrečią savo paslaugų kainą.

3.2. Nuo ko priklauso skyrybų kaina?

Kiekviena skyrybų paslaugas teikianti kontora turi savo įkainius, tačiau, nepriklausomai nuo kontoros, skyrybų kaina nustatoma įvertinus skyrybų būdą, turimą turtą, vaikų padėtį po skyrybų ir su teismo procesu susijusias išlaidas.

Galimos skyrybų kainos vertinimo prasme svarbiausia tai, kokiomis aplinkybėmis vyksta skyrybos. Kai sutuoktiniai išsiskiria bendru sutarimu, tokiu atveju paprasčiau pasidalinti bendrą turtą ir išspręsti kitus su santuokos nutraukimu susijusius klausimus. Tačiau sutuoktiniams nepavykus priimti vieningo sprendimo dėl santuokos nutraukimo prasideda teisinė sutuoktinių kova, kurioje sprendimą dėl santuokos nutraukimo padarinių priima teismas. Tokiu atveju teismui teikiami dokumentai yra sudėtingesni, prisideda valstybei mokami mokesčiai (nuo kurių atleidžiami taikiai išsiskirti nusprendę asmenys), neretai prireikia ir sutuoktinius teisme atstovaujančių advokatų paslaugų, o teismo procesas gali užsitęsti ne vienerius metus. Dėl šių priežasčių, netaikių skyrybų kaina yra ženkliai didesnė nei skiriantis taikiai, o ją įvertinti prieš prasidedant skyrybų procesui yra iš esmės neįmanoma, nes niekada nėra iš anksto aišku, kiek teismo posėdžių tokios skyrybos pareikalaus.

Skyrybų kainai taip pat didžiulę reikšmę turi sutuoktinių turimo turto kiekis. Kuo daugiau turto turi sutuoktiniai, tuo ilgiau užtrunka bendros sutuoktinių pozicijos dėl turto padalijimo suderinimas ir teismo reikalaujamų dokumentų parengimas, todėl skyrybų kaina padidėja. Sutuoktinių turimo turto kiekis ypač didelę reikšmę skyrybų kainai turi skyrybų ginčo teisena atveju, kadangi teismui turi būti sumokamas žyminis mokestis, kuris yra skaičiuojamas nuo reikalaujamo priteisti turto vertės bei išlaikymo dydžio.

Nepilnamečių vaikų neturinčių sutuoktinių skyrybų dokumentai parengiami paprasčiau, kadangi juose nereikia aptarti nei vaikų gyvenamosios vietos, nei išlaikymo klausimų, todėl skyrybų kaina yra atitinkamai mažesnė nei vaikų turinčių sutuoktinių atveju.

3.3. Kiek kainuoja konsultacijos?

Konsultacijos nemokamos. Kreipkitės aukščiau telefonu arba pateikite užklausą.

4. Skyrybų būdai


4.1. Skyrybų būdo pasirinkimas

Santuokos nutraukimas reglamentuojamas civiliniame kodekse. Civilinis kodeksas numato tris skirtingus santuokos nutraukimo būdus. Kiekvienas iš santuokos nutraukimo būdų turi tam tikrų ypatumų. Prieš pradedant santuokos nutraukimo procesą, pirmiausia turėtumėte nuspręsti, kokiu būdu norite išsiskirti.

Norėdami išsamiau susipažinti su konkrečiu skyrybų būdu ir jo ypatumais, pasirinkite ir paspauskite reikalingą nuorodą:

Skyrybos vieno sutuoktinio prašymu

Skyrybos bendru sutuoktinių sutarimu

Skyrybos esant kaltei

Jeigu neapsisprendžiate, kokį skyrybų būdą pasirinkti, ar per daug painu ir sunku susigaudyti tarp įstatyme numatytų būtinų sąlygų, mes galime Jums padėti. Jums tereikia su mumis susisiekti.

Norėdami skirtis bendru sutuoktinių sutarimu, vieno sutuoktinių prašymu ar dėl vieno (arba abiejų) sutuoktinių kaltės, užpildykite šią skyrybų anketą.

4.2. Kuo skiriasi santuokos nutraukimas bendru sutikimu ir dėl kito sutuoktinio kaltės?

Bendru sutikimu skirtis galite, jei sutariate dėl santuokos nutraukimo fakto, to, kaip dalinsitės turtą ir kreditus, su kuo liks gyventi nepilnamečiai vaikai, ir kokio dydžio išlaikymas jiems bus mokamas.

Jei nepavyksta susitarti dėl bent vieno iš aukščiau nurodytų dalykų, santuoką nutraukti galite dėl kito sutuoktinio kaltės. Mes padėsime parengti ieškinį teismui, kuriame išdėstysite savo reikalavimus, o teismas, įvertinęs visas bylos aplinkybes, išspręs klausimus dėl turto, kreditų, vaikų ir panašiai.

4.3. Ar sutuoktiniai visuomet sutinka nutraukti santuoką bendru sutikimu?

Dauguma sutuoktinių, kurie yra mūsų klientai, nutraukia santuoką bendru sutikimu. Siekiame paaiškinti, kad tik bendru sutarimu nutraukiant santuoką galima daugiausiai sutaupyti. Skiriantis bendru sutarimu galima paruošti sutuoktinių procesinius dokumentus taip, kad sutuoktiniams nereikėtų mokėti žyminio mokesčio, kuris sudaro apie 3 procentus nuo dalinamo turto vertės ir kitų turtinio pobūdžio reikalavimų. Be to, nutraukiant santuoką bendru sutikimu, mes savo klientams galime užtikrinti, kad jų santuoka bus nutraukta labai greitai.Sužinokite daugiau apie greitas skyrybas.

5. Skyrybų procesas


5.1. Nuo ko pradedamas skyrybų procesas?

Priėmus sprendimą nutraukti santuoką, kiekvienam iš sutuoktinių svarbiausia suprasti, kokios bus santuokos nutraukimo pasekmės: į kokį turtą kiekvienas iš sutuoktinių turi teisę pretenduoti, kaip dalinamas bendras sutuoktinių turtas, kokiam vaikų išlaikymui teismai pritaria ir panašiai. Net jeigu sutuoktiniai nusprendžia išsiskirti taikiai, tačiau teismui pateiktuose skyrybų dokumentuose nurodytas turto padalinimas ar kitos aplinkybės atrodo netinkamos, skyrybų procesas gali užsitęsti ir sukelti daug neigiamų emocijų, todėl prieš skiriantis svarbu pasikonsultuoti su skyrybų paslaugas teikiančiais šeimos teisės specialistais.

5.2. Skyrybų dokumentų parengimas

Kai apsisprendėte kokiu būdu nutrauksite santuoką, sekantis Jūsų žingsnis turėtų būti surinkti ir parengti tam tikrą skyrybų dokumentų paketą.

Kiekvienam skyrybų būdui skyrybų dokumentų komplektai skiriasi. Vis dėlto nemaža dalis teismui pateiktinų dokumentų yra bendri visiems santuokos nutraukimo būdams.

Dėl konkrečių santuokos nutraukimo dokumentų konsultacijos siūlome susisiekti su skyrybų paslaugas teikiančiais šeimos teisės specialistais.

5.3. Skyrybų dokumentų pateikimas teismui

Sukomplektuotą skyrybų dokumentų paketą reikia pateikti teismui. Bylas dėl santuokos nutraukimo pirma instancija nagrinėja apylinkės teismai. Jeigu santuoką nusprendėte nutraukti bendru abiejų sutuoktinių sutikimu, vienam iš sutuoktinių prašant arba dėl abiejų sutuoktinių kaltės, tai skyrybų dokumentai paduotini vieno iš sutuoktinių gyvenamosios vietos apylinkės teismui.

Jeigu santuoką nutraukiate dėl vieno iš sutuoktinių kaltės, tuomet dokumentus turite pateikti tam apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje gyvena, Jūsų vertinimu, kaltas dėl santuokos iširimo sutuoktinis.

Be to, jeigu nenorite vykti į kitą miestą ar stovėti eilėje prie teismo raštinės durų, o skyrybų dėl kaltės atveju dar ir sutaupyti 25% žyminio mokesčio, rekomenduojame skyrybų procesą teisme inicijuoti internetu. Susisiekite su mumis ir mes paaiškinsime Jums, kaip tai galima padaryti.

5.4. Ar galima nutraukti santuoką abiem sutuoktiniams nedalyvaujant teismo posėdyje?

Taip, galima. Mes parengsime teismui dokumentus taip, kad nei Jums nei kitam sutuoktiniui nereikėtų dalyvauti teismo posėdyje. O prireikus atstovavimo teisme, mes paskirsime Jums advokatą.

Skiriantis taikiai paprastai net nereikia dalyvauti teismo procese, jeigu teismas sutinka išnagrinėti jam pateiktus skyrybų dokumentus bei priimti sprendimą rašytinio proceso tvarka. Mūsų praktika rodo, kad daugiau nei pusė skyrybų bendru sutarimu įvyksta sutuoktiniams nedalyvaujant teisme. Visgi pasirinkus skyrybas ginčo teisena, tokios skyrybos paprastai neapsieina vienu teismo posėdžiu, o tokiuose posėdžiuose sutuoktiniams paprastai tenka dalyvauti, be to, dažnai prireikia ir atstovavimo paslaugų.

5.5. Kiek laiko užtrunka skyrybos?

Skyrybos abiejų sutuoktinių bendru sutikimu užtrunka iki mėnesio.

Santuokos nutraukimo bendru sutikimu procesas yra pakankamai greitas – teismas per 30 dienų nuo dokumentų pateikimo teismui dienos paskelbia posėdį (šio posėdžio metu ir yra priimamas sprendimas nutraukti santuoką). Teismo sprendimas įsiteisėja per 30 dienų nuo jo priėmimo. Todėl procesui vykstant sklandžiai po mėnesio nuo dokumentų parengimo jau žinosite, kad teismas nutraukė Jūsų santuoką, o po dvejų mėnesių jau galėsite gauti ir tai patvirtinantį dokumentą.

Jei santuoka nutraukiama dėl kito sutuoktinio kaltės, procesas kur kas ilgesnis. Teismui priėmus ieškinį jis siunčiamas atsakovui, jam duodamas 14-20 dienų terminas parašyti atsiliepimui. Gavęs atsiliepimą teismas dažniausiai skiria teismo posėdį. Nuo dokumentų pateikimo iki pirmojo teismo posėdžio gali praeiti keli mėnesiai. Nuo ieškinio padavimo iki pirmosios instancijos teismo sprendimo gali praeiti daugiau nei metai. Pirmosios instancijos sprendimą galima skųsti aukštesnės instancijos teismui. Taigi santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės procesas yra ne tik brangesnis, bet ir žymiai ilgesnis.

6. Skyrybų dokumentai


6.1. Kokių dokumentų reikia skiriantis?

Nesvarbu, ar skirtis planuojantis asmuo gyvena Lietuvoje, ar kurioje nors kitoje valstybėje, skyrybos sprendžia pagrindinius šeimoje susiklosčiusius santykius. Tam, kad teismas galėtų nešališkai išspręsti turto padalijimo, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo dydžio bei formos ir kitus aktualius klausimus, kartu su skyrybų prašymu privaloma pateikti visus skyrybų byloje nagrinėjamus faktus pagrindžiančius dokumentus. Jei abu sutuoktiniai sutinka skirtis ir sutaria tiek dėl turto, tiek dėl vaikų situacijos po skyrybų, pateikiamų teismui dokumentų skaičius bus mažesnis nei skiriantis netaikiai.

Skiriantis bendru sutarimu, rekomenduojame turėti: santuokos liudijimo originalą, jeigu turite nepilnamečių vaikų, jų gimimo liudijimo originalus, sutuoktinių skolų ar nuomos sutartis. Be to, svarbu susitarti, kokiu principu planuojama padalinti santuokoje įgytą nekilnojamąjį turtą, transporto priemones, parinkti gyvenamąją vietą vaikams, mokamų alimentų dydį.

Siekiant išsiskirti dėl kaltės svarbu pasirūpinti šiais dokumentais: santuokos liudijimo originalu, asmens dokumentų, vaikų gimimo liudijimų, kreditorinių įsipareigojimų sutarčių, vykdomųjų antstolių raštų kopijomis, iš darbovietės gautų pusės metų pajamų pažyma, įrodymais apie išlaidas vaikams ir kt.

Tikslų dokumentų sąrašą gali pasakyti skyrybų dokumentus ruošiantys teisininkai.

6.2. Kaip užsisakyti reikalingas pažymas?

Su skyrybų dokumentais teismui kartu reikia pateikti pažymas iš valstybinių įstaigų ir organizacijų, patvirtinančias sutuoktinių turtinės padėties ir kitas bylos nagrinėjimui aktualias aplinkybes. Mes galime ne tik parengti reikalingus skyrybų dokumentus, bet už papildomą mokestį taip pat surinkti visas reikalingas pažymas už Jus.

6.3. Kiek laiko užtrunka skyrybų dokumentų parengimas?

Stengiamės, kad klientas jau kitą dieną turėtų parengtus teismui dokumentus.

7. Sutuoktinių turto dalybos


7.1. Kaip dalinamas sutuoktinių turtas?

Sutuoktinių turtas dalijamas laikantis lygių dalių principo. Tai reiškia, kad stengiamasi turtą padalinti taip, kad kiekvienam sutuoktiniui tenkančios turto dalys būtų daugiau mažiau panašios.

Turto padalijimo būdai gali būti labai įvairūs. Galima tiesiog viską pasidalinti per pusę, tačiau tai yra labai nepatogu. Daug patogiau įvertinti turimo turto vertes ir pasidalinti turtą, neliekant jo bendrasavininkiais tam, kad ateityje galėtumėte laisvai spręsti dėl sau likusio turto realizavimo, pagerinimo ir panašiai (pavyzdžiui, butą paliekant vienam, o sodo sklypą ir automobilį kitam; arba butą paliekant vienam, o kitam išmokant pusės buto vertės dydžio kompensaciją). Santuoką nutraukdami bendru sutarimu dėl turto padalijimo ir kitų klausimų sprendžiate patys, tad galite susitarti taip, kaip Jums patogu.

Atkreiptinas dėmesys, jog, esant tam tikroms įstatymuose numatytoms sąlygoms, teismas gali nukrypti nuo lygių dalių turto padalinimo principo. Pavyzdžiui, sutuoktinis, su kuriuo lieka gyventi vaikai, gali prašyti jam priteisti didesnę turto dalį.

Plačiau mielai pakonsultuosime telefonu ar elektroniniu paštu, įsigilinę į Jūsų situaciją.

7.2. Kaip skiriantis dalinamas finansinis turtas?

Kaina, mokama už skyrybas, ne vienintelis su finansais susijęs aspektas, kurį svarbu žinoti. Jeigu santuokos metu įsigijote obligacijų ar kitos rūšies vertybinių popierių, sukaupėte finansinę atsargą, pavyzdžiui, santaupas grynais, sutuoktiniams priklausančios turto dalys nustatomos šalių susitarimu arba teismo sprendimu.

Dažnai priimamas sprendimas, jog tam tikros rūšies sukauptas turtas atitenka vienam sutuoktiniui, o kitos rūšies – kitam. Dalinant ne grynuosius pinigus, vienam iš sutuoktinių taip pat gali būti sumokama kompensacija, proporcinga kitam sutuoktiniui palikto finansinio turto daliai. Kilus ginčui, gali būti nusprendžiama sukauptą finansinį turtą likviduoti, o gautas iš pardavimo lėšas paskirstyti pagal numatytas turto dalis.

7.3. Kas vyksta su bendromis skolomis?

Svarbu nepamiršti turimų įsipareigojimų kreditoriams, nes skyrybų metu dalinamas ne tik sutuoktinių sukauptas turtas, bet ir skolos. Esant poreikiui, kreditoriai gali pritarti finansinių skolų palikimui vienam iš sutuoktinių, tačiau dėl to svarbu laiku susitarti.

7.4. Kokios yra sutuoktinio teisės į kito sutuoktinio turtą, įgytą iki santuokos sudarymo?

Iki santuokos įgytas turtas yra asmeninė kiekvieno sutuoktinio nuosavybė, todėl sutuoktinis jokių teisių į šį nekilnojamąjį turtą neturi. Išimtis būtų taikoma, jeigu minėtas turtas yra būstas (šeimos gyvenamoji vieta), kadangi tokiu atveju atsiranda šeimos turto teisinis rėžimas. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jeigu yra nepilnamečių vaikų ir jų gyvenamoji vieta būtų nustatyta su kitu (ne turto savininku) sutuoktiniu, teismas galėtų nustatyti uzufruktą – sutuoktinio teisę naudotis šiuo turtu (gyvenamąja patalpa) iki vaikai sulauks pilnametystės. Pažymėtina, kad turtas yra asmeninė nuosavybė, jeigu nebuvo sudaryta vedybinė sutartis, kurioje sutuoktiniai būtų susitarę dėl visiško turto bendrumo.

Daugiau apie sutuoktinių asmeninę ir bendrąją jungtinę nuosavybę, o taip pat turto dalybų ypatumus skyrybų atveju, skaitykite čia.

8. Vaiko išlaikymas (alimentai)


8.1. Kaip nustatomas minimalus vaiko išlaikymo (alimentų) dydis? Ar teisinga, jog tai yra procentų nustatyto minimalaus mėnesinio atlyginimo kiekvienam vaikui (tai yra eurų per mėnesį), nors šiuo metu nedirbu ir neturiu jokių pajamų?

Kasacinio teismo praktikoje išaiškinta, jog išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Koks išlaikymo dydis užtikrina būtinas vaikui vystytis sąlygas, kiekvienu atveju sprendžia teismas, atsižvelgdamas į konkrečias bylos aplinkybes.

Bylos nagrinėjimo metu turi būti atsakyta į klausimą, kokios yra realios šalių (tėvo ir motinos) pajamos, tikroji turtinė padėtis, kokie realūs būtini vaiko poreikiai, kiekvieno iš tėvų dalis, kuria jie turi prisidėti prie vaiko išlaikymo.

Tėvų turtinės padėties kriterijus yra reikšmingas, tačiau ne lemiantis, sprendžiant dėl priteistino išlaikymo dydžio. Teismas vertina, kokio amžiaus yra tėvas, vertina jo pastangas susirasti darbą, vertina, ar tėvas turi kitų išlaikytinių, ar turi nekilnojamo turto ir panašiai. Paprastai jeigu tėvas yra jaunas darbingas, tai nepateisinama, kad jis neturi darbo.

Minimali mėnesinė alga yra tik orientacinis dydis, į kurį atsižvelgiama priteisiant vaiko išlaikymą, tačiau galutinis teismo sprendimas dėl vaiko išlaikymo dydžio priimamas, įvertinus visas susijusias bylos aplinkybes.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tėvų pareiga teikti išlaikymą vaikams yra imperatyvi ir jos nevykdymas negali būti pateisinamas gaunamomis minimaliomis pajamomis ar visišku pajamų negavimu.

Tačiau jeigu Jūs nesutinkate su priteistu išlaikymu, pasikeitus turtinei padėčiai, turite teisę kreiptis su ieškiniu į teismą, dėl išlaikymo dydžio pakeitimo.

Sužinokite daugiau apie vaiko išlaikymo (alimentų) padidinimą.

Norėdami padidinti vaiko išlaikymą (alimentus), užpildykite alimentų padidinimo anketą.

8.2.Vaiko tėvas nepripažįsta savo tėvystės. Ką man daryti, norint prisiteisti alimentus?

Norint prisiteisti vaikui išlaikymą iš vaiko tėvo, kuris nepripažįsta savo tėvystės, reikia kreiptis į teismą su ieškiniu, prašant teismo nustatyti, kad ieškinyje nurodytas asmuo yra jo vaikas, prašyti priteisti išlaikymą vaikui iki jo pilnametystės, priteisti įsiskolinimą, išlaikymui mokamų lėšų tvarkytoja paskirti Jus, nustatyti vaiko gyvenamąją vietą, bendravimo su vaiku tvarką.

Sužinokite daugiau apie vaiko išlaikymo (alimentų) priteisimą.

Siūlome Jums pasinaudoti mūsų paslauga alimentai internetu.

Norėdami prisiteisti vaiko išlaikymą (alimentus), užpildykite alimentų priteisimo anketą.

8.3. Noriu prisiteisti alimentus, tačiau neturiu jokių žinių (jokios kontaktinės informacijos) apie vaiko tėvą. Ką daryti?

Jūs turėtumėte reikšti ieškinį dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo (alimentų) priteisimo, prašant teismo surinkti duomenis apie atsakovą. Įstatymuose taip pat yra numatomos aplinkybėmis, kuriomis galima įrodinėti tėvystę: bendru vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimu, bendru vaiko auklėjimu, išlaikymu, taip pat ir kitais įrodymais.

8.4. Ar teismui nustačius atsakovo tėvystę galima prisiteisti alimentus už praėjusius metus?

Taip, vaiko išlaikymą (alimentus) galima priteisti ir atgaline data, bet ne daugiau nei už trejus praėjusius metus. Jei teismo sprendimu bus nustatyta tėvystė, išlaikymą galima priteisti tuo pačiu sprendimu, todėl teismui teikiamame ieškinyje kartu reikėtų pareikšti reikalavimus dėl vaiko išlaikymo bei jo įsiskolinimo priteisimo.

8.5. Ar galima iš vyro reikalauti vaiko išlaikymo (alimentų) neišsituokus?

Taip, galima. Net ir neišsituokus galima kreiptis į teismą su ieškiniu dėl išlaikymo vaikui priteisimo, jeigu vaiko tėvas neprisideda prie vaiko išlaikymo. Be abejo, esant galimybei geriau susitarti taikiai, taip būtų žymiai paprasčiau. Nepavykus sutarti, visuomet galima reikšti ieškinį ir reikalauti priteisti išlaikymą.

8.6. Koks gali būti alimentų dydis?

Alimentų dydis priklauso nuo tėvų gaunamų pajamų ir vaiko poreikių. Jei tėvai nesusitaria geruoju, tai paprastai priteisiamas išlaikymas vaikui yra 50 procentų minimalios mėnesinės algos (šiuo metu tai sudarytų 200 eurų per mėnesį). Jeigu vaikas turi sveikatos problemų ar išskirtinių gabumų, dėl ko reikėtų papildomų išlaidų, tai išlaikymas (alimentai) gali būti priteisti ir didesni.

Priteisto išlaikymo dydis gali būti padidintas atsiradus papildomoms vaiko priežiūros išlaidoms (vaiko liga, sužalojimas, slaugymas ar nuolatinė priežiūra). Prireikus, teismas gali priteisti būsimų vaiko gydymo išlaidų atlyginimą.

Atkreiptinas dėmesys, jog, prireikus, kol bus išnagrinėta byla, teismas nutartimi gali įpareigoti atsakovą mokėti laikiną išlaikymą.

8.7. Alimentų išmokėjimo tvarka

Praktikoje pasitaiko nemažai atvejų, kai alimentai būna piktybiškai nemokami ir kyla grėsmė, jog vaikas gaus nepakankamą išlaikymą.

Siekiant užkirsti kelią tokiai situacijai, teismas, priimdamas sprendimą dėl išlaikymo (įsiskolinimo) priteisimo, gali nustatyti vaiko išlaikymo prievolę netinkamai vykdančio arba visiškai jos prievolės nevykdančio tėvo turtui priverstinį įkeitimą (hipoteką). Tokiu atveju jeigu teismo sprendimas dėl išlaikymo būtų nevykdomas, išlaikymo įsiskolinimas galėtų būti išieškomas iš įkeisto turto įstatymų nustatyta tvarka.

Taip pat neretai tenka įsikišti valstybei, siekiant užtikrinti, kad skolininkai vienu ar kitu būdu susimokėtų.

Šiuo metu teismo priteistų alimentų gavimą užtikrina Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra). Dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo galima kreiptis, kai vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna viso ar gauna tik dalį teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko (vaikų) išlaikymo sutartimi nustatyto išlaikymo.

Taigi piktybiškai alimentų nemokantys asmenys neišvengiamai taps skolingi valstybei. Jeigu pinigai liks nesumokėti, jie bus išieškoti net vaikams tapus pilnamečiais. Kuo ilgiau nebus sumokėta, tuo labiau augs metinės palūkanos.

8.8. Kaip priteisti alimentus pilnamečiui vaikui?

Apie vaiko išlaikymą (alimentus), sulaukus pilnametystės, daugiau skaitykite paspaudę nuorodą pilnamečio vaiko išlaikymo (alimentų) priteisimas.

Norėdami priteisti išlaikymą (alimentus) pilnamečiui vaikui, užpildykite pilnamečio vaiko alimentų anketą.